Szukaj na stronie

Biuro Królewny Piki
Areszt, kultura i literatura
W marcu wkraczamy do Aresztu Śledczego na Grochowie.
Miesiąc później do mazowieckich miasteczek z literaturą.

Cel: tu i tam zniszczyć izolację kulturalną.


Dzięki dotacjom z MKiDN zaczynamy realizację dwóch nowych programów:

-Multikulturowych warsztatów dla kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym na Grochowie,

-Festiwali Książki Multikulturowej.

1 lutego br. otrzymaliśmy dotację z ministerialnych programów Promocja Literatury i Czytelnictwa oraz Edukacja Kulturalna. Łącznie dostaliśmy ok. 80 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom chcemy zmieść deficyt kultury, którym w różny sposób dotknięte są kobiety osadzone na Grochowie oraz mieszkańcy niedużych miast.   

Remedium na tęsknotę   W Areszcie Śledczym na Grochowie osadzonych jest pareset kobiet. Prowadzona w nim jest praca resocjalizacyjna w oparciu o sprawdzone w praktyce metody oddziaływań. Dzięki ministerialnemu wsparciu Fundacja Dom Kultury wzbogaci realizowane tam programy readaptacji społecznej. Od kwietnia do października przeprowadzimy tam 15 warsztatów edukacyjno-artystycznych prezentujących kultury mniejszości zamieszkujących Polskę. Zaplanowaliśmy dwa cykle (w każdym po siedem zajęć) prezentujące kultury: afrykańską, arabską, kaukaską, ormiańską, romską, kolumbijską oraz żydowską. W każdych zajęciach udział weźmie 20 kobiet. Prowadzący je artyści i animatorzy wywodzący się z tych mniejszości nie ograniczą się tylko do snucia opowieści (skąd inąd ciekawych) o specyfice swych narodowości. Uczynią to tylko tytułem barwnego wstępu, prezentującego sztukę, religię i zasady społeczne danej kultury. Nie będzie to jednak przekaz „gadającej głowy"; nasi prelegenci ubrani w narodowe stroje wykorzystają multimedia i rekwizyty ze swego świata, by sugestywnie pokazać jego głębię i specyfikę. Po tej inspiracyjnej części zajęć, panie same będą tworzyć artefakty lub wezmą udział w warsztatach tańców tradycyjnych.

Oprócz tego, zaplanowaliśmy warsztat sztuki kulinarnej w koszernej restauracji prowadzonej przez Malkę Kafkę „Tel Aviv" w Warszawie, w których udział wezmą kobiety z zakładu półotwartego. Każde zajęcia trwać będzie 1,5 godziny.

- Kobietom z „Grochowa" damy remedium na tęsknotę za rodziną, czy też dojmujące poczucie izolacji. Chcemy, żeby zrozumiały, iż świat nie składa się tylko z tych, którzy prawo przestrzegają, bądź je łamią, bo na razie tylko taki znają -podkreśla Elżbieta Wrona, prezeska Fundacji Dom Kultury.

Zwieńczeniem warsztatów będzie duża wystawa prac uczestniczek w restauracji „Tel Aviv". Zaprezentujemy je również w internecie.

Allach a kobiety Sierpc, Żyrardów, Maków Mazowiecki i Węgrów. W tych miastach spotkacie naszą Fundację od wiosny do czerwca, gdzie chcemy powalczyć ze smutnym zjawiskiem niskiego czytelnictwa. Oczywiście w nie mniejszym stopniu jest to także plaga stołeczna, jednakże mieszkańcy Warszawy literaturę mają na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko jej zapragną. Inaczej jest w małych miejscowościach, których budżet na kulturę walczy o lepsze z inwestycjami drogowymi, a prowadzenie księgarni to kiepski interes. I tu drastyczniej nawet niż w przypadku dużych miast wkracza popkultura z telewizyjną sieczką bądź miałkim przekazem internetowym. Dorośli nie czytają, bo nie mają czasu, młodzież i dzieci też nie, bo wolą „Mam talent" w telewizji albo gry komputerowe. Książka to nuda. Fundacja Dom Kultury postanowiła udowodnić, że jest inaczej. Do wspomnianych miejscowości wkroczymy z Festiwalami Książki Mulitkulturowej, cyklem warsztatów czytelniczych i literackich. Z pomocą nieocenionych miejscowych bibliotek zorganizujemy 70 godzin zajęć i prelekcji. Poprowadzą je przedstawiciele innych narodowości i kultur, od lat mieszkający w Polsce, a także uznani polscy krytycy. Kazimiera Szczuka opowie o europejsko-afrykańskiej tożsamości Dorris Lessing, noblistki, jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek. Muzyk i dziennikarz Mamadou Diouf przedstawi „Świat bajek afrykańskich". Natomiast Magdalena Pinker prelekcją „Czy Allach kocha kobiety" opowie o wątkach feministycznych we współczesnej literaturze arabskiej. Jednocześnie wszystkim prelekcjom dla dorosłych towarzyszyć będą atrakcyjne warsztaty dla dzieci. To tylko niektóre przykłady festiwalowych wydarzeń, w formule których oprócz prezentacji literatury światowej znajdą się też warsztaty twórczego pisania. 

Festiwale Książki nie będą jeszcze jedną akcją edukacyjno-kulturalną, niczym dawne Dni Kultury, Książki i Prasy                     - podkreśla Justyna Domasłowska-Szulc, wiceprezeska Fundacji Dom Kultury.

- Będą wydarzeniem skierowanym do osób w różnym wieku, realizowanym nowoczesnymi technikami przekazu. Jednak to nie multimedialne fajerwerki będą najważniejsze, tylko serdeczny, twórczy kontakt między uczestnikami, a prelegentami. „Książka ubogaca nie mniej niż podróże" - takie mamy hasło Festiwalu.  

Warto wiedzieć, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa" przyznało na początku lutego dotacje 401 różnego rodzaju podmiotom. Natomiast w ramach programu Edukacja Artystyczna wsparcie trafiło do 980 organizacji.