Szukaj na stronie

Biuro Królewny Piki
Poznajemy nasze dziedzictwo kulturowe
Niech zawstydzą się Walentynki – poznajemy naszą kulturę ludową.
                  


Najmłodszych warszawiaków wprowadzamy w świat polskiej kultury ludowej. Pokażemy im niezwykłość jej obrzędów i magii w cyklu prelekcji i warsztatów. Przekonamy dzieci, że Sobótka Świętojańska, czy Dziady mają w sobie więcej mocy i uroku niż zaimportowane Walentynki i Halloween.


Dziecko najłatwiej „kupić” zabawą. Z tej wiedzy bezwzględnie korzysta rynek przy byle okazji. Dzieci przeżywają więc bardziej Halloween, niż naszych Wszystkich Świętych, bo dba o to przemysł kulturowy, dostarczając gadżety zamiast wiedzy i mądrej zabawy. Chcemy, żeby dzięki naszej Fundacji najmłodsi warszawiacy poznali polską kulturę ludową w sposób kojarzący się z dobrą zabawą w gronie kolegów. Dążymy do tego, żeby w świadomości uczestników na stałe zagościły rodzime tradycje, wciąż piękne, bo dalekie od komercjalizacji.

Zaczniemy przed Wielkanocą, przybliżając uczestnikom obrzędy związane z tym świętem i nadchodząca wiosną. W sumie zaplanowaliśmy cykl pięciu warsztatów artystyczno-edukacyjnych dla dzieci w wieku od 5 – 10 lat oraz ich opiekunów. Odbywać się będą w śródmiejskiej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 19 przy ul. Litewskiej 11/13 w dzień powszedni, tak by mogły uczestniczyć w nich uczniowie pobliskich szkół. Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych.

Każdy warsztat składa się z dwóch części: wprowadzenia w dany zakres kultury ludowej, czyli opowieści barwnie ilustrowanej prezentacją multimedialną, części praktycznej, czyli działań związanych z konkretnym świętem czy zwyczajem. W ten sposób dzieci zdobędą wiedzę o tradycji, którą od razu wykorzystają twórczo.

 Zajęcia poprowadzi Basia Stanecka - artystka, pedagożka, animatorka warsztatów plastycznych. Dzieci wykonają prace pomysłowymi, niecodziennymi technikami. O terminach będziemy informować na bieżąco.

 Tematyka:

- Wielkanoc
– świąteczna kodra łowicka 

- Słowiańskie walentynki – obrzędy związane z Sobótką Świętojańską, inaczej Nocą Kupały, budowanie gaików z materiałów plastycznych i przyrodniczych
-Dziady, czyli słowiańskie Halloween – maska Karaboszka
-Wyskubek, czyli darcie pierza – zimowe spotkania i zabawy, przygotowywanie pocztówek
-Czarownice, gusła, przepowiednie – konstrukcja przestrzenna wykonana różnymi technikami.

 
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 19 przy ul.Litewskiej 11/13


Zapraszamy!

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa - Dzielnica Śródmieście.