Szukaj na stronie

Biuro Królewny Piki
Warsztaty w areszcie: kultura romska
Taborowe pieśni na straszny smutek

Fundacja Objazdowy Dom Kultury wciąż w drodze. 
Ostatnio byliśmy w Areszcie Śledczym dla kobiet na warszawskim Grochowie, 
gdzie prezentowaliśmy kulturę romską. 

We wtorek 8 maja w świetlicy Aresztu osadzone panie wysłuchały prelekcji Agnieszki Caban – znawczyni i animatorki kultury romskiej, redaktorki miesięcznika Kultura Enter. Dzięki jej barwnej opowieści nasze słuchaczki dowiedziały się wiele o pochodzeniu, 
tradycji i obyczajach polskich Romów. Po teorii nastał czas zabawy, oczywiście w rytmie nostalgicznych taborowych pieśni. 
Były tańce w wykonaniu osadzonych Romek, ubranych w tradycyjne stroje. 
Po tych hołubcach uczestniczki warsztatów, całkowicie pozbyły się początkowego dystansu i z zaciekawieniem przystąpiły do części twórczej warsztatów. Artystka Barbara Stanecka zaproponowała im kreowanie mody romskiej - wykonanie papierowych laleczek ubranych w stylu romskim. Wówczas panie z trudną przeszłością, konsekwencją której są wysokie wyroki, przeszły jakby przemianę. 
Sprawiały wrażenie, beztroskich podekscytowanych licealistek, gwarzących o fatałaszkach jak w kawiarni, a nie okratowanej świetlicy. 

Ich prace będzie można zobaczyć na wystawie, którą urządzimy w październiku jako finisaż warsztatów. 

W zajęciach z kultury romskiej wzięło udział w dwóch grupach łącznie 40 kobiet. 
– Tutaj najgorsza jest monotonia i straszny smutek – powiedziała naszemu fotografowi Agnieszka, jedna ze skazanych. – Dlatego odwiedzajcie nas jak najczęściej. 

Następne warsztaty odbędą się 18 czerwca i będą poświęcone kulturze żydowskiej.  

Projekt wielokulturowych warsztatów w Areszcie Śledczym na Grochowie realizowany jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem tekstu jest Janusz Milanowski.

biuro@domkultury.waw.pl