Szukaj na stronie

Biuro Królewny Piki
Warsztaty w areszcie: arabskie
Orientalne rytmy 

Co łączy kulturę arabską z naszym więzieniem? 

Wokół obu pojęć narosło wiele stereotypów. Islam kojarzony jest z terroryzmem - a o osadzonych krąży opinia, że to groźne, wielkie, pocięte baby. 
Dwójka kolejnych gości, zaproszonych przez Fundację Dom Kultury, odwiedziła nasz Zakład. 
Ed Szynszyl prowadzi własną fundację zajmującą się organizacją festiwali; jest również znanym DJ-em. Ed fascynuje się kulturą arabską, czym zaraziła go jego żona, która jest pół-Syryjką. 
Na pytanie o to, czy bał się występu w więzieniu, Ed przyznaje że tak, bo sam miał stereotypowy obraz o więźniarkach. 
Wyobrażał je sobie jako groźne, agresywne osoby. 
Szynszylowi towarzyszy Kamila, tancerka brzucha, która tańczy już od 10 lat. W 2010 roku Kamila zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Świata oraz drugie miejsce w Mistrzostwach Europy. Sama nie była grzecznym dzieckiem, miała trudną sytuację rodzinną, 
nie chciało jej się uczyć; wmawiano jej, że do niczego się nie nadaje. Kamila postanowiła jednak, że będzie robić to, co najbardziej 
kocha - i jak widać świetnie jej to idzie. Dzięki swojej pasji nauczyła się wytrwałości i jest nie tylko mistrzynią tańca, ale ukończyła także studia na wydziale kulturoznawstwa. 

Spotkanie przebiegało etapami. Na początku Ed Szynszyl opowiadał o różnych kulturach arabskich, o Islamie – i o stereotypach związanych z tymi tematami. Na końcu opowiedział o tańcu brzucha i w ten sposób przygotował nas na część artystyczną. 
Kamila tańczyła niesamowicie, ruszając się i oplatając zwiewnymi materiałami, zabrała nas w egzotyczną podróż. 
Po tańcu Ed wręczył publiczności różne instrumenty: bębenki, tamburyny, marakasy i próbował utworzyć z nas jeden zespół – 
nie powiem, że bez trudności. W końcu jednak wszyscy poddaliśmy się rytmowi i udało się nam wydobyć dziką, porywającą muzykę.

Kolejną atrakcją była możliwość nauczenia się od Kamili kilku podstawowych ruchów z tańca brzucha. Jednym udawało nam się to lepiej, innym gorzej – dlatego na końcu poprosiliśmy prawdziwą mistrzynię o jeszcze jeden występ. 


Autorką tekstu jest uczestniczka warsztatów, Monika. 

Autorką zdjęć jest Małgosia Brus.

Zajęcia prowadziła Paweł Kucharczuk (Ed Szynszyl), tańczyła Kamila.

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.