Szukaj na stronie

Biuro Królewny Piki arrow Małe spotkania z...
Małe spotkania z wielką sztuką
Projekt „Małe spotkania z wielką sztuką", współfinansowany przez Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, został przygotowany i zorganizowany
przez Fundację Dom Kultury dla dzieci - pacjentów Szpitala Dziecięcego
im. prof. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej 4/24 w Warszawie.

Cykl obejmuje 12 spotkań warsztatowych, podczas których prezentujemy i przybliżamy dzieciom twórczość wielkich artystów, zachęcamy do rozsmakowania się w sztuce i inspirujemy do twórczego rozbudzenia, zapoznając je z rozmaitymi, ciekawymi technikami plastycznymi.

Kreatywne warsztaty prowadzi Barbara Stanecka - innowacyjna artystka i doświadczony pedagog, wychowawczyni w świetlicach szkolnych i historyczka sztuki w jednej osobie. Zajęcia cieszą się wielkim powodzeniem. Dzieci uczą się poprzez zabawę - stosując różne formy twórcze, zapamiętują poszczególne dzieła, autorów, rozpoznają najważniejsze kierunki i techniki w sztuce. Bawiąc się, dzieci tworzą własne prace, inspirując się wielkimi dziełami znanych artystów.

Spotkania odbywają raz w tygodniu, w każdym bierze udział co najmniej 20 uczestników - uczniów szkoły podstawowej w różnym wieku.

Jesienią - po zakończeniu cyklu -  panie zajmujące się dziećmi w szpitalu zorganizują wystawę prac, które dzieci przygotowały podczas warsztatów.

Program zajęć:

1. Claude Monet - „Impresja" -  akryl - malowanie patyczkami do szaszłyków,
w efekcie powstają prace pointylistyczne.

2. Claude  Monet - „Kobieta z parasolką" - gwasz z elementem wycinanki,
użycie tkanin i koronek (postać kobiety wycięta, przyklejona na podkładkach, przestrzenność, parasolka z tkaniny wyklejona koronką).

3. Van Gogh  -  „Słoneczniki" - malowanie plasteliną lub rodzaj płaskorzeźby
z plasteliny.

4. Paul Cezanne - „Błękitny wazon" - płaskorzeźba z masy papierowej, uzyskanie wypukłości przez zastosowanie farby strukturalnej, pomalowanej akrylem.

5. Edward Degas - „Klasa tańca" - collage powstały m. in. z tiulu, koronki, brokatu
i kartonu.

6. Edward Degas - „Primabalerina" - obraz wykonany przy użyciu złotych nici i farb akrylowych.

7. August Renoir - "Huśtawka" - gwasz ze wstążką, tło tempera, naklejane owalne figury geometryczne z czasopism przedstawiające roślinność, kwiaty, wkomponowane w tło wykonane temperą.

8. Józef Pankiewicz - „Targ na kwiaty" - wydzieranka.

9. Olga Boznańska - „Dziewczynka z chryzantemą"- projekt znaczka pocztowego - gwasz, chryzantemy z bibuły, de cupage ( efekt spękania).

10. Stanisław Wyspiański - „Śpiący Staś" - pastele olejne.

11. Aleksander Gierymski- „W Altanie" - pomalowanie reprodukcji obrazu (kolorowanki), mazakami, następnie pocięcie na popuzzle i przyklejenie na tekturkę
z zachowaniem odstępów.

12. Józef Mehoffer - „Tajemniczy ogród" - postacie - kolorowanka pastelami olejnymi, pomalowane wycięte i przyklejone na tło powstałe z roztopienia żelazkiem opiłków kredek świecowych.

Projekt „Małe spotkania z wielką sztuką", został zrealizowany dzięki współfinansowaniu przez  Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

Zobacz:
artykuł o tym projekcie
w GAZETCE Zespołu Szkół Nr 86 w Szpitalu Dziecięcym
przy ul. Niekłańskiej i w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul Szaserów


Małe spotkania z wielką sztukąMałe spotkania z wielką sztukąMałe spotkania z wielką sztuką
Małe spotkania z wielką sztukąMałe spotkania z wielką sztukąMałe spotkania z wielką sztuką
Małe spotkania z wielką sztukąMałe spotkania z wielką sztuką